DLACZEGO WARTO?

Jeśli podoba ci się to co robię, zainteresowało cię wydarzenie, które organizuję porozmawiaj ze mną, chętnie poznam twoje zdanie i wyjdę na przeciw oczekiwaniom. Podzielę się doświadczeniem fotograficznym i podróżniczym, chociaż każda wyprawa jest przygodą a ta, jak wiemy, zawsze przynosi coś nowego, nieoczekiwanego. Niemniej jednak wracam do miejsc najciekawszych dla mnie pod względem światła, aby uchwycić to, co najbardziej fotogeniczne. Decydując się na fotowyprawę znajdziesz się w grupie ludzi-pasjonatów, już po krótkiej chwili znajdziesz wspólny język, ponieważ grupę łączy ten sam cel - dobre zdjęcie. O tym czym dla kogo jest fotografia, przekonasz się podczas dłuuuugich wspólnych wieczorów. Nigdzie nie będziesz musiał się spieszyć, program jest tak ułożony, aby każdy mógł zrealizować swój pomysł. Będziesz fotografował, kiedy ja zajmę się całą resztą rzeczy „oczywistych”.

FOTOWYPRAWA

Dla kogo?

W fotowyprawie może wziąć udział każdy, bez względu na poziom zaawansowania fotograficznego.Codziennie, według programu, w zajęciach praktycznych w plenerze uczestnikom wyprawy towarzyszy instruktor. Poza tymi zajęciami każdego dnia odbywają się również zajęcia teoretyczne- to czas na zadawanie pytań, poruszanie zagadnień fotograficznych od podstaw, a także systematyzowanie wiedzy.Sporo informacji i doświadczenia można zdobyć również przez rozmowę i wspólne fotografowanie z innymi uczestnikami, wśród których często trafiają się dobrzy fotografowie.

Jaki zabrać sprzęt?

Zalecał zabrać aparat z trybem manualnym, z ręczną kontrolą czułości ISO, balansu bieli, sposobu zapisu RAW, wysokiej jakości JPG. Zalecam również zabrać dobry statyw-lekki ale stabilny. Warto mieć kilka akumulatorów oraz odpowiednią ilość kart pamięci. Dobrze jest zabrać wężyk spustowy lub pilota oraz worki ochronne w przypadku wyprawy do Maroko. Wcześniej przed każdą wyprawą podaję listę zadań fotograficznych oraz listę potrzebnych rzeczy do zabrania, w tym również osobistych.Służę poradą w wyborze sprzętu. Przeważnie przed każdym wyjazdem organizuję spotkanie przedwyprawowe na którym omawiam wszystkie szczegóły.

PLENER FOTOGRAFICZNY

Odbywa się na podstawie jednego z kilku proponowanych autorskich programów w interesującym, fotogenicznym miejscu, gdzie dużą rolę odgrywa pora dnia i światło, Program obejmuje głównie zajęcia praktyczne.

Dla kogo?

Jedno, dwu lub trzydniowy plener fotograficzny to impreza zorganizowana dla osób poruszających się swobodnie po świecie fotografii, chcących zgłębić jej tajniki jeszcze bardziej a także uzupełnić portfolio fotograficzne.

WARSZTATY FOTOGRAFICZNE

Odbywają się przeważnie w jednym miejscu, program ułożony jest w ten sposób, że poznane zagadnienia teoretyczne przeplatane są intensywnymi zadaniami praktycznymi.

Dla kogo?

Jedno, dwu lub trzydniowe warsztaty fotograficzne opracowane zostały z myślą o osobach zaangażowanych fotograficznie ale również dla tych którzy zaczynają dopiero swoja przygodę z fotografią. Dysponując czasem każdy z uczestników znajdzie dla siebie zagadnienia oraz zadania praktyczne do wykonania pod okiem instruktora, zgodnie z posiadaną wiedzą i umiejętnościami

.

KURS FOTOGRAFII

W zależności od wiedzy i umiejętności fotograficznych proponuję dwa kursy fotograficzne

Kurs fotograficzny dla początkujących „PODSTAWY FOTOGRAFII”, przeznaczony dla osób rozpoczynających swoją przygodę z fotografią oraz dla tych którzy chcą swoją wiedzę uporządkować.Program obejmuje zagadnienia z zakresu podstaw fotografii, znajomości budowy i obsługi aparatu fotograficznego, a także podstawy kompozycji oraz prawidłowej ekspozycji. Każdy kurs kończy się zaprezentowaniem prac na wystawie fotograficznej organizowanej przez uczestników oraz odbywa się wernisaż dla zaproszonych gości.

Dla osób które już poznały obsługę aparatu i jego zastosowanie w kilku prostych ćwiczeniach praktycznych, a chcą się dowiedzieć więcej m.in. o kompozycji, został przygotowany kurs fotografii dla zaawansowanych „Z KOMPOZYCJĄ NA TY”. Podczas zajęć teoretycznych, praktycznych i biorąc udział w plenerze fotograficznym uczestnicy uczą się doskonałej kompozycji, fotografowania w różnych warunkach oświetlenia, a także mają okazję przyjrzeć się obróbce zdjęć.

O MNIE

Najchętniej przyglądam się sobie w podróży, kiedy aktywnie spędzam czas. Nieustannie podejmuję twórcze działania, robię to spontanicznie zazwyczaj pod wpływem impulsu. Ciągle odkrywam na nowo świat i własne wnętrze. Chętnie dzielę się tym z innymi ludźmi.

W swoich artystycznych poszukiwaniach lubię odkrywać to, co nieznane. Z kamerą i aparatem fotograficznym odwiedzam najodleglejsze miejsca dotykając, smakując, i doświadczając.

Mój zawód to operator kamery. Jestem autorem zdjęć do teledysków, reportaży, filmów dokumentalnych i programów informacyjnych. Prowadzę prezentacje podróżnicze, warsztaty i plenery fotograficzne oraz wyprawy fotograficzne.

Jako podróżnik, fotograf, filmowiec i przewodnik, poprowadziłam kilka FOTOkarawan przez pustynię , wyjazdów między innymi do Indii, Nepalu, Kirgistanu, Hongkongu, plenerów i warsztatów fotograficznych w Polsce i poza granicami kraju. Są to autorskie projekty. Jedną z moich fotoekspedycji - Polską Ekspedycję Filmowo-Fotograficzną - opisano w przewodniku Pascala.

W 2004 udział w Polskiej Wyprawie Narciarsko-Wspinaczkowej Chan Tengri zapoczątkował u mnie trwającą do dziś pasję podróżniczo- filmową. Szczególną uwagę i miejsce w moim sercu zwracają kraje Dalekiego Wschodu, mam na swoim koncie filmowe i fotograficzne pobyty w Indiach i Nepalu, uwiecznione w kolejnych filmach i wystawach fotograficznych, docenianych na ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach artystycznych. Innym miejscem na ziemi jest Maroko, które przejechałam wzdłuż i wszerz, zafascynowana kulturą, zwyczajami i ludźmi na co dzień żyjącymi w tym niezwykłym kraju. zainteresowaniami zagranicznymi, których źródłem jest być może wcześniejsza praca w branży turystycznej, rozkochana jestem w Beskidach, które wybrałam jako swoje miejsce na ziemi. Tu szczególnie interesują mnie niepowtarzalne zwyczaje górali żywieckich i górali Beskidu Śląskiego. Mam na swoim koncie etiudy związane z Godami Żywieckimi oraz występującymi w nich niezwykłymi postaciami. To jedno z tych wydarzeń, które dodają mi życiowej energii i siły.

Od kilku lat zdobytą przez kilkanaście lat wiedzę i umiejętności fotograficzne staram się przekazać innym, zapraszając na niezwykłe warsztaty, które są połączeniem moich różnych pasji, o których wcześniej wspomniałam. Jestem praktykiem, fotografem o ugruntowanej wiedzy, zdobytej w trakcie studiów w szkole fotograficznej oraz studiach wyższych na Międzynarodowym Uniwersytecie Zielonogórskim z dyplomem „Fotografii w terapii i rozwoju osobistym”. Fotografią zajmuje się od najmłodszych lat. Moją wielką miłością jest fotografia analogowa, które dała początek przyszłej pracy zawodowej. Zapraszając na warsztaty fotograficzne i warsztaty rozwoju osobistego, zapraszam jednocześnie w fascynujący świat niezwykłych myśli, spojrzeń i marzeń, które zbudowane są na gruncie dotychczasowych doświadczeń, spotkanych wyjątkowych ludzi oraz odwiedzonych miejsc.

Operator filmowy

„Jego kochana, dumna prowincja”, reż. Andrzej Drobik, 2018 (w produkcji)
„Metropolis”, reż.Alfred Sosgórnik, 2017
„Przestrzeń rzeczy niesamowitych”, reż. Elwira Surdy, 2017
„Ornamentatorzy”, reż. Alfred Sosgórnik, 2016
„Silesium”, reż. Alfred Sosgórnik, 2016
„Heniek”, reż. Alfred Sosgórnik, 2015
„Marocco”, reż. Elwira Surdy, Mateusz Jachym, 2015
„Ona”, reż. Alfred Sosgórnik, 2014
„Rezonans”, reż. Alfred Sosgórnik, 2012

„Mały Tybet”, reż. Alfred Sosgórnik, 2011
„Trans”, reż. Alfred Sosgórnik, 2010
„Długodystansowiec”, reż. Jacek Szafrański, 2008 (współpraca operatorska)
"Oczami Buddów", reż. Alfred Sosgórnik, 2007
„Stan życia”, reż. Alfred Sosgórnik, 2007
„Stan Snu”, reż. Alfred Sosgórnik, 2006
„Wesołych Świąt Jura” reż. Danuta Buchczyk, 2005 „Ja, Hucuł”, reż. Danuta Buchczyk, Jerzy Kołodziejczyk, 2004
"chantengri.com", reż. Alfred Sosgórnik, 2004

Reżyseria

„Przestrzeń rzeczy niesamowitych” 2017
„Marocco”, wspólnie z Mateuszem Jachymem, 2015

Wybrane wystawy

"Wolni od melancholii" - cykl fotografii zrealizowanych na Saharze podczas realizacji muzycznego filmu dokumentalnego "Przestrzeń rzeczy niesamowitych". Fotografie służą jako element scenografii podczas wyświetlania filmu. Do ich powstania autorka posłużyła się techniką transferu, przenosząc obraz na drewniane powierzchnie.

Wystawa powyprawowa "chantengri.com" - CH Sarni Stok w Bielsku - Białej "Oczami Buddów" – Bielsko-Biała, 2007

Nagrody i wyróżnienia

I wyróżnienie Festiwal Filmów Po Godzinach za film „Trans”
I nagroda VII Bielski Festiwal Filmowy za film „Marocco”
Nominacja do festiwalu Banff Mountain Film Festival dla filmu "chantengri.com" Wyróżnienie na XI Przeglądzie Filmów Górskich w Lądku Zdroju, za film „chantegri.com”
Wyróżnienie na II Krakowskim Festiwalu Górskim dla filmu „chantagri.com”